Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    

masz pytanie zadzwoń

Rzetelna firma logo

Historia toreb papierowych

Torby papierowe są dziś nieodłączonym elementem codzienności, a zwiększona troska o ekologię i postępująca rezygnacja z foliowych reklamówek sprawiają, że ostatnio spotyka się je coraz częściej. Największy rozkwit popularności tego wygodnego narzędzia przypadł na lata 30. XX wieku, ale towarzyszy ono ludzkości kilkadziesiąt lat dłużej. Narodziło się bowiem w połowie poprzedniego stulecia, w Stanach Zjednoczonych.

 

Początki toreb papierowych

W 1852 torby papierowe opatentował Francis Wolle. Wykonywane przez niego produkty różniły się od dzisiejszych, bardziej przypominały wielkie koperty, ale szybko zdobyły ogromną popularność w Ameryce oraz części Europy. Nie były jednak rozwiązaniem idealnym, nie wykorzystywały swojej powierzchni w pełni i prędzej czy później musiało dojść do ich ulepszenia. Stało się tak po 25 latach – w 1870 roku Margaret Knight stworzyła maszynę do wydajnej produkcji papierowych toreb o kształcie bliższym dzisiejszemu. O swój wynalazek musiała walczyć w sądzie, ponieważ próbował przywłaszczyć go sobie niejaki Charles Annan. Margaret Knight wygrała proces, przedstawiając wykonane przez siebie notatki, a także zeznania świadków. Głównym argumentem jej przeciwnika były słowa, że „żadna kobieta nie byłaby w stanie zrozumieć działania takiej maszyny”.

 

Rozkwit popularności papierowych toreb

Na przestrzeni lat zaprojektowany przez Margaret Knight proces produkcyjny ulegał większym lub mniejszym zmianom. Prawdopodobnie najważniejszej dokonał Charles Stilwell, który w 1883 wprowadził do torby równe, płaskie dno. Jego największą zasługą było jednak ogromne spopularyzowanie tego produktu, ponieważ rozpoczął współpracę z rozwijającym się rynkiem supermarketów. Dzięki temu torby papierowe zyskiwały w kolejnych dziesięcioleciach coraz większą popularność, by w latach 30. być już powszechnie wykorzystywanymi narzędziami do przenoszenia zakupów. W roku 1912 Walter H. Deubner wprowadził do nich uchwyt, dzięki czemu stały się jeszcze wygodniejsze. Dziś korzysta się zarówno z egzemplarzy z uchem, jak i bez niego, brązowych lub ozdobnych, małych oraz większych, a same torby papierowe po niemal 200 latach są obecne w codziennym życiu na skalę większą niż kiedykolwiek wcześniej.